OŠ kralja Zvonimira

Od 17. rujna 1994. na području Općine Seget otvorena je samostalna Osnovna škola kralja Zvonimira. U Segetu škola postoji od vremena Kraljevine Jugoslavije. U Segetu Gornjem bila je u privatnoj kući obitelji Jadrića. Nakon Drugog svjetskog rata započeta je izgradnja nove školske zgrade koja je 1948. primila prve učenike. Uskoro dolazi razdoblje iseljavanja, te se škola postupno zatvara.

U Segetu Donjem škola je bila smještena u privatnoj kući Marina Bilote, u neposrednoj blizini današnje školske zgrade. 1959. sagrađena je zgrada u kojoj se danas nalazimo. Do osnutka samostalne segetske osnovne škole u ovoj zgradi smještena je Srednja ekonomska škola i područni odjeli nižih razreda OŠ Milan Bilić iz Trogira. Današnja OŠ kralja Zvonimira obuhvaća matičnu školu u Segetu Donjem, te PŠ Ljubitovicu Prapatnicu i Bristivicu.

SEGET DONJI

Svi su čuli za stari kameni grad Trogir. Njegova stara jezgra svake godine privlači tisuće turista. Ali, ovo nije priča o Trogiru, o njegovoj bogatoj povijesnoj baštini i ljepoti. Ovo je priča o malom mjestu nadomak Trogira. O Segetu Donjem. Možda nema osobitu raskoš povijesti, ali ono što zasigurno ima je duša koja plijeni ljepotom, i ono uvijek iznova neponovljivo: kamene kuće, drvene barke, mreže, galebovi,masline, zelene njive, balkoni u cvijeću...

Nastao je iz jezgre kaštela koji je sagradio Jakov Rotondo u 16. st. kao utvrdu od turskih napada. Kaštel je naprije pozvan po svom osnivaču, ali ga već u 17 st. opet nazivaju starim imenom Seget.

Segećani su ponosni i vrijedni ljudi, obožavaju svoje mjesto i zemlju koje čuvaju i njeguju kao neprocjenjivo blago za generacije koje dolaze.

Područne škole

« Prosinac 2018 »